Podajnik paliwa jest gwarancją nieprzerwanej pracy kotła. Dzięki automatyce sam dobiera sobie odpowiednią ilość materiału opałowego i dostarcza do komory spalania. Aby spełniał swoje zadanie, wymagane jest podłączenie go do zbiornika na opał i motoreduktora. Podajnik składa się z rury osłonowej oraz, w zależności od rodzaju podajnika, ze ślimaka lub tłoka.

Podajnik do kotła przystosowany jest do transportowania paliwa o małych gabarytach. Umieszczenie w nim zbyt dużych kawałków (np. węgla) może spowodować zatrzymanie pracy pieca. Dlatego doskonałym materiałem opałowym do podajników jest ekogroszek lub pellet.

Podajnik do pieca CO napędzany jest prądem elektrycznym. Warto wziąć to pod uwagę, planując zagospodarowanie kotłowni. Prędkość podawania paliwa jest regulowana automatycznie. Producenci oferują klientom podajniki do kotła CO o różnych mocach.

Jak działają nasze podajniki do pieca CO?

Konstrukcja podajników nie pozostaje obojętna na środowisko. Projektuje się je w taki sposób, by spalanie było ekonomiczne i maksymalnie ekologiczne. Na rynku mamy do wyboru dwa rodzaje podajników automatycznych. Każdy z nich wykorzystuje inny system podawania paliwa do paleniska.

Podajniki ślimakowe

Głównym elementem tego zasobnika jest żeliwny lub stalowy ślimak umieszczony w rurze podajnika. Jego zadaniem jest przesuwanie paliwa ze zbiornika do komory spalania. Prędkość obrotu ślimaka i związana z tym ilość dostarczanego paliwa regulowana jest przez sterowniki.

Podajniki tłokowe

W tego rodzaju podajnikach paliwo przemieszcza się przy pomocy tłoka. Po podaniu jednej porcji materiału opałowego tłok cofa się i pobiera kolejną porcję. Praca ta trwa nieprzerwanie, aż do momentu wyczerpania się paliwa lub wyłączenia pieca. Mechaniczny podajnik do kotła CO obsługiwany jest przez sterownik. Odpowiada on za precyzyjne pobieranie paliwa i wydajność kotła.

Szukasz odpowiedniego podajnika do swojego pieca? Sprawdź produkty w sklepie firmy Pleszewskie Kotły Centralnego Ogrzewania!